Śpiworki dla małych dzieci

Śpiworek dziecięcy do wózka cieszy się olbrzymią popularnością wśród mam. Niektóre z nich traktują śpiworek jako niezbędne akcesorium oraz element nieodzowny porządnej wyprawki niemowlaka. Idealnie sprawdzają się one podczas spaceru w wózki, w podróży autem, ale też podczas wylegiwania się w wygodnym łóżeczku. Ponadto dla dzieci rocznych oraz tych nieco starszych będą to nie tylko śpiwory dla dzieci do wózka, ale też mogą być przydatne później np. do przedszkola, gdzie odbywają się przecież popołudniowe drzemki. Na rynku jest pełno różnorakich rodzajów śpiworów więc mamy często zadają pytania. Jak wybrać odpowiedni śpiworek dziecięcy?

Normy ciepła

Istnieje wiele sposób na ubranie oraz otulenie dziecka na czas snu. Przede wszystkim należy więc wziąć pod uwagę warunki panujące w otoczeniu dziecka. Temperatura jest oczywiście najważniejszym wyznacznikiem. To na jej podstawie należy dobrać okrycie odpowiednio grube i ciepłe. Ważnym jest więc stosowany przez branżę współczynnik TOG, czyli miara przepuszczalności termicznej. Mówiąc kolokwialnie jest to po prostu ilość ciepła, jaką oddaje materiał do otoczenia. Znając TOG takiego śpiworka wystarczy już tylko dobrać rozsądną ilość ubranek.

Ile warstw ubranek?

Ważne jest, aby nie nie przegrzać dziecka, ponieważ jest to znacznie gorsze od utrzymania temperatury pasującej dziecku. Nie należy kierować się ilością ubranek wedle własnych odczuć, ponieważ mogą one być zaburzone przez panujące wokół warunki atmosferyczne lub inne subiektywne odczucia. Dziecięcy układ krążenia jest krótszy aniżeli układ dorosłego człowieka co z kolei przekłada się na inny komfort termiczny w ubranku, w otuleniu i pod przykryciem. Pamiętać więc należy więc o dostosowaniu ubioru dziecka do warunków lokalnych panujących w otoczeniu, a nie o kierowaniu się porą roku. Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź jak dopasować ilość warstw oraz jak gruby powinien być śpiworek.